Pažink medų #1 Poliflorinis pavasario žiedų medus
Svarbiausi faktai apie pavasarinį medų
MŪSŲ PRODUKTAIPAŽINK MEDŲMEDAUS SOMELJĖ PATARIA
RENKAMAS IŠ: blindžių, klevų, karklų, ievų, pienių, vaismedžių (vyšnios, slyvos, obuoliai) ir rapsų žiedų gegužės mėnesį.
SPALVA. Šviesiai kreminė, balkšva ar net beveik balta pilnai susikristalizavus.
TEKSTŪRA. Kreminė konsistencija su mažyčiais, nejuntamais kristalais, dažnai lyginama su taukais.
KRISTALIZACIJA. Kristalizuojasi ypatingai greitai dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, pavasariniame meduje aptinkama kur kas didesnė žiedadulkių koncentracija, o kristalai pradeda formuotis būtent aplink šias mikroskopines daleles. Iš pavasarį žydinčių augalų nektaro bitės gamina medų su didesne gliukozės koncentracija (lyginant su kitomis medaus rūšimis). Kadangi gliukozė yra mažiau tirpi vandenyje nei fruktozė kristalizacija vyksta sparčiau.
Kodėl pavasario žiedų meduje randama daugiau gliukozės? To priežastis ganėtinai paprasta - kaip ir žmogui taip ir bitei gliukozė yra greičiausiai pasisavinamas angliavandenis. O toks greitas kuras bitėms ypač reikalingas vėl suaktyvėjus pavasarį.
SKONIS IR AROMATAS. Skonis švelniai saldus, vaisinis (troškintų/virtų vaisių), su kondensuoto pieno, šieno natomis. Aromatas - švelnus, švelnesnis nei skonis. Jei meduje daugiau rapsų nektaro, toks medus turės aitresnį poskonį ir švelnų raugintų kopūstų aromatą. Jei meduje daugiau kiaulpienių nektaro, toks medus turės aitrų, actą primenantį aromatą ir gelsvą atspalvį.
Dėl savo kreminės konsistencijos pavasarinis medus puikiai tinka kremams gaminti ar tiesiog tepti ant duonos. Labiausiai tiks švelniai kartūs (kokybiškos kakavos milteliai) arba šiek tiek rūgštūs (acai milteliai, džiovintos avietės, rūgštūs obuoliai).
Su ramunėlių arbata.
Su avižine koše, pagardinta skrudintais migdolais.
Greitam desertui su graikišku jogurtu ir vaisiais. Kreminė jogurto tekstūra ypač dera su kreminiu medumi, o švelni rūgštelė puikiai subalansuoja pavasarinio medaus švelnų saldumą. Skonio ir tekstūros kontrastą suteiks švieži vaisiai ir granola.
Kaip glazūra orkaitėje kepant šaknines daržoves, tokias kaip morkos, pastarnokai, ropės, salierų gumbai.
Ant citrininių rikotos blynų su aguonomis.
Ant sūrio lentos pavasarinis medus tiks su minkštaisiais pelėsiniais sūriais kaip Brie ar Camembert, krekeriais su rozmarinu ir karamelizuotų svogūnų čatniu.
Pavasarinio medaus vaisinės natos puikiai papildys šviežių vaisių natūralius skonius vaisių salotose, sukurdamos harmoningą ir subalansuotą lengvą saldumą. Medus taip pat pasitarnaus kaip natūralus glaistas, suteikdamas blizgesį vaisiams ir tuo pačiu apsaugos vaisius nuo parudavimo.
Ant kokybiškų vanilinių ledų kartu su skrudintais lazdyno riešutais.
Naminei chalvai ar baklavai gaminti.
paragauk pavasarinių Žemaitijos laukų ir sodų žiedų medaus
Medus gali būti naudojamas ir išoriškai. Ne tik kaip įvairių kosmetikos priemonių sudedamoji dalis, bet ir paviršinėms žaizdoms gydyti. Medaus sluoksnis ne tik sudaro fizinį barjerą, kuris riboja deguonies kiekį, reikalingą mikroorganizmams kvėpuoti, bet ir turi stiprų antiseptinį poveikį. Pagrindinė to priežastis - meduje esanti gliukozė. Fermento dėka gliukozė suskaidoma į vandenilio peroksidą. Kadangi pavasariniame meduje gliukozės koncentracija aukščiausia, jis turi ir didžiausią peroksidazės - t.y. antiseptinį potencialą.