Medaus someljė Rasa sako

" Medaus skonis koryje visada yra intensyvesnis nei stiklainyje. Šiuo atveju švelnus pavasarinis medus įgauna aitresnį skonį ir kur kas stipresnį aromatą. Pavasarinį korį mėgstu ir dėl to, kad jį labai lengva plonai supjaustyti. Rekomenduoju paragauti su varškės sūriu ir džiovintais levandų žiedais arba ant sumuštinio: su tikro raugo duona, camembert sūriu, vytintu kiaulienos kumpiu ir šviežiai tarkuotu muskatu."

medaus someljė Rasa Nabažaitė
medaus someljė Rasa Nabažaitė
  • Medinis rėmelis.

  • Maistinė plėvelė, plastikinė.

  • Kartono ir medienos atraižų dėžutė.

  • Natūralaus džiuto virvutė.

  • Perdirbto popieriaus etiketė.

  • Vaško antspaudas.

D.U.K. apie medaus kokybę

Pakuotė

Kokios optimaliausios medaus korio laikymo sąlygos? Korį patariame laikyti tamsioje, vėsioje (ne aukštesnėje nei 22 C temperatūroje) vietoje, saugant nuo tiesioginių saulės spindulių, sandarioje pakuotėje.

Kokia yra medaus korio galiojimo trukmė? Tinkamomis sąlygomis laikomo pilnai užakiuoto medaus korio galiojimo trukmė yra neribota. Tačiau po 2 metų sumažėja medaus maistinė ir vaistinė vertė. Pradėjus gardžiuotis koriu būtina jį laikyti sandariai uždarytą, norint apsaugoti nuo kvapų ir drėgmės. Pjaustytas korys skaniausias suvartotas per 12 mėnesių.

Kokia yra medaus maistinė vertė? Vidutiniškai 100 g medaus turi 340 kcal, šiek tiek mažiau nei cukrus. Iš jų - apie 80% angliavandenių.

Kodėl medus koryje sukietėja? Medaus kristalizacija yra normalus reiškinys. Kristalizacijos trukmė priklauso nuo angliavandenių, esančių meduje ir gali trukti nuo 2 savaičių (rapsų medus) iki kelerių metų (rūšinis robinijų medus). Lietuviškas medus dažniausiai susikristalizuoja per 2-4 savaites, išskyrus lipčiaus medų, kuris gali išlikti skystas kur kas ilgiau. Tie patys procesai vyksta ir koryje, tačiau lėčiau. Tad ragaujant korį su pavasariniu medumi žiemą, jis bus susikristalizavęs, o iš vasarinio medaus korio lėtai bėgs tirštas medus.

Ką daryti su vašku? Žmogaus organizmas vaško nesuvirškina ir iš jo nepasisavina maistinių medžiagų. Nurijus vašką jis tiesiog pravalys žarnyną. Sukramtytą vašką taip pat galima kompostuoti - vaškas pavirsta nuostabia trąša augalams.

Koks medus yra skaniausias, sveikiausias ar geriausias? Nėra vieno pačio pačiausio medaus - kiekviena medaus rūšis yra savaip naudinga, kiekvienas žmogus tik pagal save gali išsirinkti skaniausią. Svarbiausia ragauti ir bandyti - tik taip atrasi savo favoritus!